close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
          
szukaj
  
  
Strona główna Vademecum ZGJ Galeria Baza noclegowa Przewodnik po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
   sobota, 27 kwietnia 2024 |  imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
  
  
             
Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
  
Vademecum
ZGJ
Przewodnik
Wydawnictwa Związku Gmin Jurajskich
Komunikaty
25 lat Związku Gmin Jurajskich
Kalendarium wydarzeń 2018
  
  
Wpisz swój adres email.
dopisz



Czy wiesz że ?



























trasa H - okolice Podzamcza
RRS Canal

Podzamcze - Śrubarnia - Żelazko(1) - Rodaki(2) - Chechło(3) - Niegowonice(4) - Centuria(5) - Krępa - Ogrodzieniec(6) - Podzamcze

Początek: Podzamcze - parking (dojazd do Ogrodzieńca drogą nr 791 i dalej w kierunku Pilicy drogą nr 790) 
 
mapa trasy
 
Długość: 35,4 km   Czas: 3:30   Trudność: 2

Podobnie jak na poprzedniej trasie rozpoczynamy naszą wycieczkę na parkingu w Podzamczu. Mając za sobą zwiedzanie ruin zamku (patrz opis do mapy G) ruszamy stromym podjazdem na południe wzdłuż żółtego szlaku.

Po ok. 5 km wjeżdżamy do wsi Żelazko. Proponujemy obejrzeć tutaj kapliczkę w skale zbudowaną w połowie lat 90-tych XX w. (ujrzymy jąna zboczu po prawej stronie drogi, przed pierwszymi zabudowaniami).

Z Żelazka wyjeżdżamy czarnym szlakiem i po krótkim podjeździe mamy kilka kilometrów zjazdu leśnymi drogami i ścieżkami. Przed wsią Rodaki, doświadczymy trochę wspinaczki z rowerem na plecach pokonując niewielki wąwóz rzeczki Minóżka. Zachowując ostrożność przy przejździe przez główną drogę Klucze - Ogrodzieniec wjeżdżamy do wsi gdzie koniecznie musimy wstąpić do modrzewiowego kościółka wybudowanego w 1601 r. (wymaga to małego zjazdu z trasy).

Kontynuujemy naszą jazdę drogą wśród pól (czarny szlak) i docieramy do Chechła. Z tego miejsca mamy zaledwie kilkaset metrów do niewątpliwej atrakcji krajobrazowej jaką jest Pustynia Błędowska. Aby tam dojechać należy spojrzeć na mapę K. Proponujemy dojazd do starego bunkra obok wzgórza o wys. 355,4 m n.p.m. Rozciąga się z tamtąd piękny widok na całą pustynię. W Chechle stoi, pochodzący z XIX w., kościół, którego wyposażenie jest jeszcze starsze. W dalszym ciągu jadąc czarnym szlakiem po 6,5 km dojedziemy do wsi Mnemonice. Zabytkami godnym zwiedzenia są tutaj barokowo - klasycystyczny kościół z XVII w., którego budowę rozpoczęto w 1602 roku (poza mapą) oraz resztki drewnianego dworu. Wyjazd z Niegowonic (żółty szlak) wymaga sporego wysiłku, bowiem droga pnie się stromo pod górę. Zrekompensujemy sobie ten wysiłek późniejszym leśnym odcinkiem prowadzącym w dół do samej Centurii. Tutaj po dojeździe do drogi asfaltowej wystarczy skręcić z trasy w prawo i znajdziemy się nad urokliwym zalew na rzece Centuria, której wody zaliczane są do jednych z najczystszych.

Podążamy w dalszym ciągu przez las wzdłuż oznakowań żółtego szlaku. Możemy zdecydować się na odpoczynek na Krępie, gdzie w letnie, gorące dni spotkamy wielu amatorów kąpieli wodnej i słonecznej lub po wjeździe na drogę asfaltową skierować się do Ogrodzieńca. Przy drodze wyjazdowej na Pilicę stoi zbudowany w późnobarokowym stylu kościół z 1787 r., o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1346 r. Zwróćmy również uwagę na stojącą przy kościele kaplicę wybudowaną przez mieszkańców w 1920 r. jako dar dziękczynienia. Na zakończenie wyciezki podjazd i po kilku minutach wyłaniają się ruiny zamku, pod którym kończy się nasza trasa.

.

 
«« wstecz

drukujwyślij ten link
Kwiecień
N Pn Wt Śr Cz Pt S
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
kalendarium miesięczne














Turystyka

Galeria

Katalog firm

Dla prasy



  



  
 
Strona głównaŚląski System Informacji Turystycznej
© 2009 - 2024 Związek Gmin Jurajskich