close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
          
szukaj
  
  
Strona główna Vademecum ZGJ Galeria Baza noclegowa Przewodnik po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
   piątek, 26 kwietnia 2024 |  imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
  
  
             
Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
  
Vademecum
ZGJ
Przewodnik
Wydawnictwa Związku Gmin Jurajskich
Komunikaty
25 lat Związku Gmin Jurajskich
Kalendarium wydarzeń 2018
  
  
Wpisz swój adres email.
dopisz



Czy wiesz że ?



























trasa C - okolice Janowa
RRS Canal

Janów - Złoty Potok(1) - Siedlec(2) - Dolina Wiercicy(3) - Rezerwat "Parkowe" - Gorzków(4) - Apolonka(5) - Sieraków - Julianka(6) - Śmiertny Dąb  -Janów

Początek: Janów (dojazd drogą nr 76 z Częstochowy lub drogą nr 793 z Myszkowa) 
 
mapa trasy

długość: 38,9 km   Czas: 4:00   Trudność: 1/2

Blisko 40 km wycieczki rowerowej zaplanowanej na mapie C to spora dawka wysiłku. Większość trasy wiedzie przez lasy, co zwłaszcza w gorące, letnie dni może mieć duże znaczenie i korzystny wpływ na naszą kondycję.

Miejscowością, z której wyruszymy na trasę C jest Janów. Warto tu wstąpić do kościoła pafialnego p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. wybudowany w latach 1921 - 23 (powstał w miejsce spalonego w 1914 r. XIX w. kościoła). Nieco z boku trasy leży cmentarz żydowski z XVIII w. (zaznaczony na mapie). Chociaż Janów jest siedzibą gminy, to w XIX w. był w cieniu leżącego w odległości zaledwie l km - Złotego Potoku, w którym koniecznie należy zwiedzić zespół pałacowe - parkowy. Na jego terenie można podziwiać m.in.: dworek Krasińskich z I pół. XIX w. (obecnie muzeum), pałac Raczyńskich z 1856 r., będący aktualnie siedzibą Zespołu Parków Krajobrazowych. Szczególnie urokliwy jest park pałacowy urządzony na pocz. XX w. z wieloma egzotycznymi i starymi drzewami oraz wspaniałym stawem Irydion, przez który przepływa Wiercica.

Ze Złotego Potoku wyjeżdżamy piękną Drogą Klonową, która po kilkuset metrach przechodzi w leśną drogę. Później stromy podjazd asfaltem i docieramy do wsi Siedlec (patrz mapa B), Na wzniesieniu opuszczamy niebieski szlak i drogą asfaltową wjeżdżamy w Dolinę Wiercicy. To niezwykle urokliwe miejsce posiada wiele atrakcji przyrodniczych. Źródła Elżbiety i Zygmunta, od których bierze swój początek rzeka Wiercica, kuszą pięknym otoczeniem i wspaniałym smakiem czystej wody jurajskiej. Malownicze ostańce: Brama Twardowskiego (skała z prześwitem w formie bramy) której nazwę nadał - podobnie jak wielu innym obiektom w tym rejonie - poeta Zygmunt Krasiński, Skałka z Krzyżem, Diabelskie Mosty i inne.

W celu ochrony licznych skał, jaskiń, schronisk skalnych oraz fauny i flory występującej na tym obszarze utworzono na powierzchni ponad 155 ha Rezerwat Parkowe. Warto wstąpić do gospodarstwa rybnego założonego w połowie XIX w. przez hr. Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, które w tamtych czasach było pierwszym i największym pstrągowym gospodarstwem rybackim w Europie. W upalny dzień polecamy zjazd z trasy i zatrzymanie się na krótki odpoczynek nad Stawem Amerykan.

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki, w którym warto się zatrzymać jest wieś Julianka. W znajdujących się tam źródłach - wywierzyskach można zaobserwować ciekawe zjawisko przyrodnicze tzw. "gejzery piaszczyste". Polega ono na ciągłym wzniecaniu pióropusza białego piasku z dna źródła przez nurt wypływającej wody. Ostatni odcinek trasy to przejazd przez wioskę Śmiertny Dąb (nie Śmiertelny!), zdobycie małej Góry Sowiej i powrót do Janowa.

.

 
«« wstecz

drukujwyślij ten link
Kwiecień
N Pn Wt Śr Cz Pt S
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
kalendarium miesięczne














Turystyka

Galeria

Katalog firm

Dla prasy



  



  
 
Strona głównaŚląski System Informacji Turystycznej
© 2009 - 2024 Związek Gmin Jurajskich